Who are the Governors?

The current composition of our Governing Body is:

The Telferscot Governing Body was reconstituted under the 2012 Constitutional Regulations on 9 March 2015. Under these there are the following categories of governors:

1 x Local Authority

4 x Parent

1 x Head Teacher

1 x Staff

10 x Co-opted 

Chair
Celia Barrett Co-Opted
Term: 19 October 2020
Committees: Resources, Standards, Pay, Inclusion

Stewart Appleby Parent
Term: 18 February 2019
Committees: Resources

Vice Chair
Amy Burns-Thomson Co-opted
Term: 19 May 2019

Committees: Inclusion (Chair), Resources, Standards, Pay, Inclusion.

Sammi Burrows Co-opted
Term: 8 March 2019

Emma Cornwall Parent
Term: 20 October 2020
Committees: Standards 

Peggy Froerer Parent
Term: 18 February 2019
Committees: Standards (Chair), Inclusion

Re Hobley Co-opted
Term: 19 May 2019
Committees: Standards

Howard Jackson Co-opted
Term: 8 March 2019
Committees: Resources (Chair), Pay

Izabella Knights Co-opted
Term: 8 March 2019
Committees: Inclusion.

Jenny Martin Headteacher

Tia O'Flaherty Parent 
Term: 20 October 2020
Committees: Inclusion

Mark Pettitt Co-Opted
Term: 13th March 2021 
Committees: Inclusion 

Emma Skates Staff
Term: 30 September 2021

Barbara Van Heel Co-opted
Term: 8 March 2019
Committees: Standards

Hana Riazuddin Co-opted
Term: 11 March 2022
Committees: Standards

Alex Cole Co-opted 
Term: 9 July 2022
Committees: Resources.

There are currently one vacancy for a Local Authority Governor.

All governors serve terms of four years, apart from the Headteacher, who is appointed ex-officio

All governors are asked to declare any business or personal interests that might impinge on their responsibilities as governor at each meeting. At present no governor has declared any such interests. You can download the register of interests of all of our governors from this page.

Associate Governors

The Governing Body has appointed the following members of school staff as non-voting Associate Members, who may attend full Governing Body meetings. Membership of committees is shown in brackets:

David Cooper (Standards)

Bex Diplock (Standards)

Nick Godfrey (Standards)

Thekla Christodoulou (Resources)